Lovisa aloitti VALORilla kesäkuussa 2025. Sitä ennen hän suoritti rahoituksen maisteriopintoja Aalto-yliopistossa. Aiemmin hän on opiskellut ja työskennellyt Iso-Britanniassa, jossa hän suoritti kauppatieteiden kandidaatin tutkinnon ja toimi rahoitusalan asiantuntijatehtävissä mm. yrityskauppojen parissa. Työssään häntä motivoi projektin koko elinkaaren ja sen vaikutusten näkeminen, uusiin toimialoihin syventyminen sekä tiivis työskentely asiakkaan ja oman tiimin kanssa.
Asiantuntijuus
Lovisalla on monipuolisesti kokemusta yrityskauppojen, tilintarkastuksen sekä aikaisen vaiheen pääomasijoittamisen parista. Lovisan toimialaosaaminen on keskittynyt rahoitusalan toimijoihin.
Koulutus
Lovisalla on kauppatieteiden kandidaatin tutkinto University of Warwickista, Iso-Britanniasta. Hän valmistuu rahoituksen maisteriopinnoista tänä kesänä Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulusta. Hänellä on myös ACA-kirjanpitäjän pätevyys, jonka hän suoritti töidensä ohella Lontoossa.
Toimiston ulkopuolella
Vapaa-ajallaan Lovisa nauttii monipuolisesta liikuntaharrastamisesta ja kokeilee innokkaasti uusia lajeja. Hän juoksi ensimmäisen maratoninsa tänä keväänä ja odottaa jo tulevaa hiihtokautta. Hän on myös kaunokirjallisuuden ja penkkiurheilun suurkuluttaja. Kaikkein mieluiten hän viettää aikaa Saimaan saaressa perheen ja ystävien kanssa.